LOADING...

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı Ev Nedir ? sorusu özellikle internet kullanımının artması ile doğru orantılı olarak insanların yapılarında uygulamaya niyetlendiği ve araştırdığı sistemlerin genel sorusu olarak karşımıza çıkar.  Akıllı ev, cihazların mobil veya ağ bağlantılı başka bir cihaz kullanılarak internet bağlantısı olan herhangi bir yerden uzaktan otomatik olarak kontrol edilebildiği uygun bir ev kurulumunu ifade eder. Akıllı evdeki cihazlar internet üzerinden birbirine bağlanır ve kullanıcının eve güvenlik erişimi, sıcaklık, aydınlatma ve ev sineması gibi işlevleri uzaktan kontrol etmesini sağlar.
    – Akıllı ev, ev sahiplerinin internet  üzerinden bir akıllı telefon kullanarak cihazları, termostatları, ışıkları ve diğer cihazları uzaktan kontrol etmesini sağlar.
    – Akıllı evler, kablosuz veya kablolu sistemler aracılığıyla kurulabilir.
    – Akıllı ev teknolojisi, ev sahiplerine konfor, güvenlik ve  maliyet tasarrufu sağlar.

Akıllı ev nedir?

Akıllı Evler Nasıl Çalışır?

Akıllı bir evin cihazları birbirine bağlıdır ve tek bir merkezi noktadan (akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar) erişilebilir. Kapı kilitleri, televizyonlar, termostatlar, ev monitörleri, kameralar, ışıklar ve hatta buzdolabı gibi cihazlar tek bir ev otomasyon sistemi ile kontrol edilebilir. Sistem, mobil veya ağ bağlantılı başka bir cihaza kurulur ve kullanıcı, belirli değişikliklerin yürürlüğe girmesi için zaman çizelgeleri oluşturabilir.
Akıllı ev aletleri, ev sahibinin programlarını öğrenebilmeleri ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilmeleri için kendi kendine öğrenme becerileriyle birlikte gelir. Aydınlatma kontrolü ile etkinleştirilen akıllı evler, ev sahiplerinin elektrik kullanımını azaltmasına ve enerji ile ilgili maliyet tasarruflarından faydalanmasını sağlar. Bazı ev otomasyon sistemleri, evde herhangi bir hareket algılandığında ev sahibini evde yokken uyarır, diğerleri ise acil durumlarda  polisi veya itfaiyeyi arayabilirler.
Bir kez bağlandıklarında, akıllı kapı zili, akıllı güvenlik sistemi ve akıllı cihazlar gibi hizmetlerin tümü, elektronik bilgileri toplayıp paylaşabilen fiziksel nesneler ağı olan nesnelerin interneti (IoT) teknolojisinin bir parçasıdır.
Akıllı ev nedir sorusunun artışının arkasındaki temel nedenler konfor, güvenlik ve verimliliktir. Akıllı ev nedir araştırması yapan bütün insanların ana hedefi bu parametreler ulaşmaktır.
Akıllı evler, kablosuz veya kablolu sistemlere veya her ikisine birden sahip olabilir. Kablosuz sistemlerin kurulumu daha kolaydır. Akıllı aydınlatma, iklim kontrolü ve güvenlik gibi özelliklere sahip bir kablosuz ev otomasyon sistemine yerleştirmek iki bin dolara mal olabilir ve bu da onu çok uygun maliyetli hale getirir.
Öte yandan, kablolu sistemler daha güvenilir olarak kabul edilir ve genellikle hacklenmesi daha zordur. Kablolu bir sistem, bir evin yeniden satış değerini artırabilir. Ancak bir dezavantajı var – oldukça pahalı. Lüks ve kablolu bir akıllı sistem kurmak, ev sahiplerine on binlerce dolara mal olabilir.
Küresel ev otomasyon pazarı 2016 yılında yaklaşık 24 milyar dolar değerindeydi ve 2017’de 46 milyar dolara ulaştı. ABD akıllı ev pazarında, aktif hane sayısının 2025 yılına kadar 77 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor. Video eğlence ve akıllı hoparlörler şu anda akıllı ev teknolojisinin en büyük bileşeni, ardından ev güvenliği ve izleme hizmetleri. Akıllı hoparlör teknolojisi, hanelerin üçte birinden fazlasının şu anda Amazon Echo (Alexa) veya Google Nest gibi bir cihaz kullandığı ABD pazarına tam olarak girdi.
Akıllı ev nedir

Akıllı Evlerin Avantaj ve Dezavantajları

Akıllı Ev Avantajları :

Akıllı ev teknolojisi sistemi kurmak, ev sahiplerine kolaylık sağlar. Ev sahipleri cihazları, termostatları, aydınlatmayı ve diğer özellikleri farklı cihazlar kullanarak kontrol etmek yerine, hepsini tek bir  akıllı telefon  kullanarak kontrol edebilir.
Kullanıcılar taşınabilir bir cihaza bağlı oldukları için evlerindeki sorunlarla ilgili bildirimler ve güncellemeler alabilirler. Örneğin, akıllı kapı zilleri, ev sahiplerinin, evde olmadıklarında bile kapılarına gelen insanları görmelerine ve onlarla iletişim kurmalarına imkan tanır. Kullanıcılar iç sıcaklığı, aydınlatmayı ve cihazları da ayarlayabilir ve kontrol edebilir.
Akıllı sistemi kurma maliyeti için ev sahipleri önemli maliyet tasarruflarından yararlanabilir. Pano modulleri  ile enerji maliyetlerini düşürerek daha verimli kullanılabilir.

Akıllı Ev Eksileri :

Akıllı ev kolaylık ve maliyet tasarrufu sağlarken, yine de zorluklar var. Güvenlik riskleri ve hatalar, teknolojinin üreticilerini ve kullanıcılarını rahatsız etmeye devam ediyor.
Saldırıların risklerini azaltmak için alınacak önlemler arasında akıllı cihazların ve cihazların güçlü bir parola ile korunması, varsa şifreleme kullanılması ve yalnızca güvenilir cihazların kişinin ağına bağlanması yer alır.
Yukarıda belirtildiği gibi, akıllı teknoloji kurmanın maliyeti, kablosuz bir sistem için birkaç bin dolardan, kablolu bir sistem için on binlerce dolara kadar çıkabilir. Özellikle evdeki herkes için sisteme alışmak için dik bir öğrenme eğrisi olabileceğinden, ödenmesi gereken ağır bir bedeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir