LOADING...

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı ev sistemleri, yapılarınızda bulunan aydınlatma, iklimlendirme, güvenlik, elektrik ve konfor sistemlerinin teknolojik olarak yönetilebilen sistemlere dönüştürülmesidir. Akıllı ev sistemleri özellikle teknolojinin hayatımızın her alanına girmesi ile gündeme gelen, insanların merak edip araştırdığı bir kavram halini almıştır. Basit anlamda kapı-diafon olarak algılansa da tanımı çok çok geniş bir içeriğe sahiptir.

akıllı ev sistemleri nedir

Akıllı ev sistemleri neleri kapsamaktadır?

Evinizde kullanılan bir çok cihazı, elektriği, güvenliği ve konforunuzu yönetebilir. Tanım olarak dar bir perspektifte ele alınınca havada kalabilir ama başlıklar altında incelersek, evinizde bulunan aydınlatmalarınızı, elektrik prizlerinizi, kombinizi, klimanızı, televizyonunuzu, su vanasını, gaz vanasını ve benzeri bir çok parçayı kontrol etmenize yarar. Bunların yanına güvenlik olarak evinize yapılan giriş çıkışları, ev içinde istenmeyen hareketlenmeleri, su baskınlarını ve gaz kaçaklarını da kontrol etmenize yarar. Bunların yanı sıra akıllı evin bir diğer işlevi ise evinizde yer alan bütün parçaları sizin belirleyeceğiniz senaryolar ile kontrol edebilmesidir. Bir örnek verecek olursak Akıllı ev sistemleri ile oluşturduğunuz bir senaryo ile evinizden çıktığınızda açık televizyon, klima ve benzeri aletleri siz evden çıktıktan hareket sensörleriniz sizi 10 dakika algılamadığında otomatik olarak kapanacaktır. Başka bir senaryoda ise banyo ya bıraktığınız su baskın sensörüne taşan su su temas ettiğinde otomatik olarak evinizin su vanası kapatacaktır. Bu ve benzeri yüzlerce farklı senaryo ile evinizin akıllı ev sistemleri faydalarından yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri çeşitleri nelerdir?

Kendi içerisinde bir kaç farklı kritere göre ayrılır. aşağıda bu kriterler ve farklarını anlatalım.

Bağlantı şekillerine göre :

Kablolu ve kablosuz olarak farklı iki bağlantı şekli ile bağlanabilir. Özellikle yeni yapılarda kaba inşaat devam ediyorsa kablolu sistemler bina tesisatı ile beraber çekilerek kablolu akıllı ev sistemleri modelleri uygulanabilir. Kablosuz sistemler ile mevcut yapılarda, kırma dökme işlemi yapmamasından dolayı, uzak mesafelere kablo çekmenin zahmeti ve görüntü kirliliği nedeni ile tercih edilen bağlantı şeklidir.

Bağlantı protokollerine göre :

Bağlantı protokolü akıllı ev sistemlerinde kullanılan cihazların kendi aralarında haberleşme yöntemlerini anlatan tanımdır. Temel de kablosuz ev sistemlerinin hepsi wi-fi olarak bilinen ana protokolü kullanmaktadır. Fakat wi-fi kablosuz protokollerin genel adı olduğundan, her kablosuz protokol wi-fi olarak anılmaktadır. Fakat kavram kargaşasını ortadan kaldırmak adına wi-fi protokellerinin numaralarına hakim olmak gerekir. Genel wi-fi kodu IEEE 802.11 iken, akıllı evlerde kullanılan Zigbee protokolünün kodu IEEE 802.15.4 dir. Zigbee sadece akıllı ev sistemleri özelinde geliştirilen ve bu alanda hızlı haberleşmeyi sağlayan bir protokoldür. Bu protokoller kablosuz akıllı ev sistemlerinde beraberde kullanılabilir.

Akıllı ev sistemleri her evde uygulanabilir mi?

Akıllı ev sistemler yakın bir tarihe kadar sadece yeni yapılarda veya yapılarında tadilat süreçlerini ve maliyetlerini kabul eden mülk sahiplerinin evlerinde uygulanabilen bir sistemdi. Fakat kablosuz teknolojinin gelişmesi ve cihazların seri üretim ile maliyetlerinin kabul edilebilir olmasından sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. Bundan dolayı soruya internet bağlantısı olan her evde uygulanabilir diyebiliriz.

Akıllı ev sistemleri için neler gereklidir?

Akıllı ev sistemleri için gerekli olan ilk şart internet bağlantısının olmasıdır. Akıllı ev sistemlerinin en öne çıkan özelliği olan ev dışından müdahale etme özelliği sadece internet ile mümkün olabilmektedir. Bir diğer şart ise akıllı ev sistemlerine uyumlu cihazların kullanılması gerekliliğidir. Özellikle örnek verecek olursak evinizde bulunan prizlerinizin hepsini kontrol edebilmek için altyapınız uygun ise sigorta panonuza akıllı bir şalter konulması yeterlidir. Fakat altyapınız müsait değil ise yani evinizin elektrik tesisatı panonuzda rastgele dağıtılmış ise her priz başına denk gelecek şekilde akıllı priz kullanımı gerekmektedir. Klimanızı, televizyon ve kumandalı ev aletlerini kontrol edebilmek için akıllı kumanda kontrolcü denilen cihazlar gerekmektedir. Kısacası evinizde akıllı ev sistemlerini kullanabilmek için internet ve akıllı ev sistemleri cihazlarına ihtiyacınız vardır.

 

Comments (2)

İlgili kişiye;

Merhabalar, akıllı ev sistemleri hakkında bilgi ve fiyatlandırma almak adına yazıyorum.

o Sistem ücreti ne kadar?
o Farklı paketler mevcut mudur, mevcutsa ne gibi değişiklikler içermektedirler?
o Kurulum tarafınızca mı oluyor, aksi durum için de kurulumu hakkında bilgi alabilir miyim? Kılavuz mevcut mudur?
o Sistem bakım gerektiriyor mu?

Bu ve benzeri sorular için yanıt alabilirsem memnun olurum.

Teşekkürler.

Oğuzhan bey selamlar. Sorularınız ilgili birime iletildi. En kısa sürede kayıt olduğunuz mail adresiniz üzerinden sizinle irtibata geçilerek bilgi verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir