LOADING...

Neden Akıllı Ev Kullanmalıyım?

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan akıllı ev kavramı bir çok kişide farklı sorular uyandırdı. Neden akıllı ev kullanmalıyım? Gibi düşüncelere giren kullanıcılar, bun durumun yaratacağı avantaj ve dezavantajların ne olacağını anlamaya çalışıyor.

Akıllı ev denilince aklımıza bir çok özelliği akıllı şekilde kontrol edilen ve kendi kendine uygulama yapan ev modelleri gelmektedir. Fakat ne yazık ki piyasa da var olan temel anlamda otomasyon sistemleri de kendilerini akıllı ev olarak lanse etmektedir. Akıllı ev denilince aslında beş farklı alanda çözüme sahip olan ev modellerini düşünmeliyiz.

Aydınlatma, Elektrik, Güvenlik, İklimlendirme ve Konfor çözümlerini bir arada sunabilen ev modelleri akıllı ev sistemleri kategorisinde kabul edilebilir. Bunun dışında sadece bir özellik özelinde yapılan evler akıllı evden daha çok teknolojik ev olarak adlandırılabilir.

Akıllı evlerin yukarıda saydığımız özelliklerinin yanı sıra kendi içinde de belirli kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Özellikle akıllı ev ekosisteminde kullanılan bütün cihazların zaman, durum ve senaryo desteği sunacak özelliklerde olması gerekmektedir. Zamanlanmayan bir prizin, ayarlanamayan bir senaryonun olduğu durumlarda az önce belirttiğimiz gibi akıllı ev sistemi olarak adlandırılması hatalıdır.

neden-akıllı-ev-kullanmalıyım2

Avantajlarına gelince; akıllı ev sistemleri temelde üç ana unsurda size avantaj sağlar. Bunların ilki tüketimlerinizi zamanlamanız ile öne çıkan tasarruftur. Elektrik, aydınlatma ve iklimlendirme başlıkları altında lamba, priz, kombi ve klimalarınızı zamanlayabilir, senaryolar ile akıllı hale getirebilirsiniz.

İkincisi ise güvenliktir. Bir çok güvenlik cihazı ile giriş-çıkışları, hareketleri, duman gaz ve su kaçaklarından anında haberdar olabilir, önlemler alabilirsiniz.

Son olarak ta konfor avantajı sağlar. Evinizde yer alan televizyon, ses sistemi, akılı süpürge ve perdelerinizin günün saatlerine göre otomatik olarak açılmasını veya kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde rutin işlere ayıracağınız zamanı kendinize ayırabilir ve konforunuzu arttırabilirsiniz.

Ayrıca akıllı ev sistemlerine geçiş yaparak evlerinizin piyasa değerini yükseltebilirsiniz. Eski evlerinizde yapacağınız akıllandırma işlemleri ile yapılarınıza ciddi değer katabilirsiniz.

Neden akıllı ev kullanmalıyım? sorusunun temel olarak cevabını vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir, ürünlerimiz inceleyerek kendi sisteminizi tasarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir